GUIDA E UDHËTIMIT TË TORONTOS: PARQET

GUIDA E UDHËTIMIT TË TORONTOS: PARQET

GUIDA E UDHËTIMIT TË TORONTOS: PARQET

Falë parqeve të tij, Toronto ofron zona ku mund të pushoni dhe të kryeni shumë aktivitete. Këto parqe, të cilat janë pothuajse një pikë shpëtimi për njerëzit që janë lodhur nga zhurma e qytetit, ia vlen t'i shihni. Lëndinat dhe lulet, pellgjet dhe përrenjtë e mirëmbajtur me kujdes ju lejojnë të dëshmoni një pamje të ndryshme në çdo stinë. Nëse ju pëlqen të kaloni kohë jashtë dhe të jeni në kontakt me natyrën, ju rekomandojmë të shkoni në parqet që do të përmendim, veçanërisht në mot të këndshëm.

TORONTO ISLAND PARK

Është shumë afër portit të brendshëm të Torontos. Zonat ku mund të bëni një piknik dhe të kaloni kohë në plazh, janë në dispozicion në Toronto Island Park. Në ishull ka edhe vende për marrjen me qira të biçikletave. Megjithatë, do të jetë shumë më ekonomike të shkoni me biçikletën tuaj. Nëse dëshironi të ecni nëpër park nga fillimi në fund, ju rekomandojmë fuqimisht të përdorni një biçikletë.

Përveç kësaj, falë Toronto Island Park, ju keni mundësinë të largoheni nga grumbujt e ndërtesave në vetëm 10 minuta. Kur dëshironi të largoheni nga stresi dhe zhurma e qytetit, ju rekomandojmë të shtoni Toronto Island Park në listën tuaj. Shkelja në bar me këmbë të zbathura, noti në plazhin e virgjër ose skijimi në ujë do t'ju bëjë të ndiheni të freskët.

Toronto Island Park përbëhet nga tre ishuj të ndryshëm. Këto ishuj;

  • Ishulli qendror
  • Ishulli i Uardit
  • Ishulli Algonquin

Ishujt në Toronto Island Park janë të lidhur me njëri-tjetrin me ura dhe rrugë.

TORONTO MUSIC GARDEN

Ndodhet në anën e liqenit Ontario. Music Garden ju ofron shumë lule, të gjitha llojet e peizazheve të gjelbra dhe muzikë.

Në Kopshtin Muzikor, mund të dëgjoni muzikë live të enjten dhe të dielën gjatë sezonit veror. Nëse dëshironi të kaloni disa orë relaksi në Toronto, Music Garden do t'ju ofrojë këtë mundësi. Në të njëjtën kohë, transporti është shumë i lehtë, gjë që e bën më të lehtë vizitën tuaj.

PARK I LARTË

Është një park shumë i madh ku mund të jeni në kontakt me natyrën dhe të kryeni shumë aktivitete. Toronto High Park ka pellgje, kopshte dhe përrenj. Mund të kaloni një kohë të gjatë pa u mërzitur në High Park, i cili ndodhet në 165 hektarë tokë. Ju gjithashtu mund të shikoni shfaqjet e luajtura në teatrin e hapur në korrik dhe gusht.

High Park është gjithashtu shtëpia e llojeve të shumta të kafshëve të egra. Në park ka zona të tilla si një fushë tenisi, pishinë, kopsht zoologjik, fushë futbolli dhe pista ecjeje.

Kur moti është i mirë, ju mund të shijoni gjelbërimin dhe natyrën në High Park. Në të njëjtën kohë, ju mund të luani tenis ose futboll, ose të ecni vetëm.

TRINITY BELLWOODS PARK

Një tjetër park që ofron shumë aktivitete në ajër të hapur është Trinity Bellwoods Park. E vendosur në perëndim të rrugës Dundas, Toronto Trinity Bellwoods Park ka tetë fusha tenisi, dy fusha volejbolli, një shesh patinazhi artificial në akull dhe disa zona pikniku. Në këtë mënyrë, është një vend ku mund të kaloni një ditë të këndshme me miqtë tuaj ose vetëm.

Nëse planifikoni të kaloni orë të gjata në park, ju rekomandojmë të merrni ushqim me vete. Edhe nëse shkoni vetë në Trinity Bellwoods Park, mund të argëtoheni shumë dhe të shijoni gjelbërimin me diellin.

GLEN STEWART RAVINE

Nëse keni ndërmend të bëni shëtitje vetëm ose me miqtë tuaj, mund të zgjidhni këtë vend. Nuk ka aktivitete si parqet e përmendura më parë.

Kjo luginë, në të cilën mund të shkosh pavarësisht nga stinët e verës dhe dimrit, të lejon të dëshmosh një pamje të ndryshme në çdo stinë. Sidomos në muajt e pranverës dhe verës, pemët dhe gjethet që ndryshojnë ngjyrën pothuajse i ngjajnë një tabloje të vizatuar. Edhe pse mund të duket e pamundur të kesh një zonë ku mund të dëgjosh zhurmën e ujit dhe erës në mes të një qyteti të madh si Toronto, Glen Stewart Ravine ju ofron këtë mundësi.

Postimet e fundit

GUIDA E UDHËTIMIT TË TORONTOS: PARQET
SISTEMI I PROVIMIT TOEFL

SISTEMI I PROVIMIT TOEFL

SUGJERIMET PER AKOMODIM FAMILJAR STUDIMOR

Na ndiqni

Mbyll

Merrni ftesën tuaj, pa pagesë

Shqipëria - Tiranë / 25 mars 2023