SCOTLAND

SCOTLAND

Nga veshja e tyre kombëtare te muzika e tyre, Skocia ka ndoshta zakonet dhe traditat më mahnitëse në botë. Ajo është gjithashtu shtëpia e pamjeve më të jashtëzakonshme të Ishujve Britanikë. Skocia tërheq vëmendjen në çdo mënyrë. Me sistemin e tij arsimor me famë botërore, ai gjithashtu pret studentë ndërkombëtarë nga më shumë se 170 vende çdo vit.

SKOCI

Skocia ndodhet në pjesën veriore të ishullit të Britanisë së Madhe. Është ndër vendet që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar, së bashku me Anglinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut. Në lindje është Deti i Veriut, në jug janë Anglia dhe Deti Irlandez. Ka gjithashtu shumë lumenj dhe liqene.

Falë natyrës së saj të pasur, numri i turistëve që vizitojnë Skocinë po rritet dita-ditës. Duke ofruar pamje mahnitëse për turistët që vijnë në vend, Skocia gjithashtu i magjeps turistët me kulturën e saj unike.

Kultura skoceze ruhet nga sistemi klanor që nga shekulli i 12-të deri në ditët e sotme. Në këtë mënyrë, Skocia ka ruajtur identitetin e saj për shekuj dhe ka arritur të ruajë traditat e saj.

GJUHA ZYRTARE E SKOTISË

Në Skoci përdoren dy gjuhë zyrtare. Këto;

  • Skoci
  • Anglisht

SIMBOLI I SKOCISË

Simboli i vendit është lulja e gjembaçit. Në të njëjtën kohë, slogani "Nemo me pes launit", që do të thotë "askush nuk mund të më lëndojë pa u ndëshkuar", është bërë simboli i vendit.

Sipas një legjende, kur mbretëria u mbrojt kundër një pushtimi nga ushtria daneze, djegia e shkurreve të gjembaçit mendohet se e ka ndihmuar armikun të shmangë sulmin. Për këtë arsye, simboli i gjembaçit është paraqitur edhe në flamurin kombëtar të Skocisë.

SISTEMI KLAN

Origjina e sistemit klanor daton 1000 vjet më parë. Sistemi klanor, i cili u shfaq kur Skocia nuk ishte ende një komb, vazhdon efektet e tij edhe sot.

Klani është një familje e gjerë dhe anëtarët e çdo klani kanë lidhje farefisnore me njëri-tjetrin. Arsyeja e shfaqjes së sistemit klanor është në fakt se familjet duan të mbrojnë hapësirën e tyre.

Ngjarjet u organizuan nga klanet skoceze në 2009 dhe 2014 për të inkurajuar skocezët në mbarë botën të kthehen në tokat e tyre dhe të mësojnë më shumë për kulturën e tyre. Klanet synojnë të mësojnë dhe ruajnë kulturën skoceze përmes këtyre ngjarjeve.

KULTURA SKOTEZE

Kultura skoceze është ndoshta një nga kulturat më interesante në botë.

LOJËRAT MALËSORE

Lojërat e Malësisë mbahen në rajonin e Malësisë së Skocisë gjatë muajve të verës. Në këtë festival përfshihen lojërat e atletikës, të cilat janë një shfaqje fuqie.

Është e mundur të hasësh pothuajse gjithçka rreth kulturës skoceze në festivalin e Lojërave në Malësi. Klanet nga pjesë të ndryshme të Skocisë organizojnë shfaqje magjepsëse me grupe gajdesh dhe kërcimtarë kërcejnë me funde të endura në modele tartan me kuadrate.

WHISKEY

Për skocezët, uiski është si uji i jetës. Uiski ka qenë pija e preferuar e vendit që nga vitet 1400. Për këtë arsye, distileri ka në të gjithë vendin.

Uiski skocez ndahet në dysh sipas numrit të distilerive të përdorura gjatë procesit të prodhimit. Uiski i vetëm prodhohet në vetëm një distileri, ndërsa uiski i përzier prodhohet nga më shumë se një distileri, që është i përzier.

Edhe pse Skocia është e famshme për uiski dhe distileri të uiskit, ajo është gjithashtu mjaft e famshme për birrën e saj skoceze.

TARTAN DHE KIL

Tartan është emri i dhënë për një pëlhurë të kontrolluar të endur nga leshi. Çdo klan ka një model tartan. Edhe pse shumë gjëra të tilla si shalle dhe batanije janë bërë nga tartan, përdorimi më tipik është kilti.

Kilt është një pëlhurë e ngjashme me fundin që meshkujt e veshin në raste të veçanta. Edhe pse mendohet të jetë një fund nga shumica e njerëzve, ai përdoret si një këllëf.

HAGGIS

Haggis është një nga pjatat tradicionale të Skocisë. Është një përzierje e zemrës, mëlçisë dhe mushkërive të qengjit me qepë, tërshërë dhe erëza dhe mbushje në zorrë. Zakonisht shërbehet me pure patatesh dhe uiski.

Përveç Haggis, ka edhe pjata tradicionale si peshk dhe patatina, Arbroath Smokie, cranachan dhe bannock.

Postimet e fundit

GUIDA E UDHËTIMIT TË TORONTOS: PARQET
SISTEMI I PROVIMIT TOEFL

SISTEMI I PROVIMIT TOEFL

SUGJERIMET PER AKOMODIM FAMILJAR STUDIMOR

Na ndiqni

Mbyll

Merrni ftesën tuaj, pa pagesë

Shqipëria - Tiranë / 7 tetor 2023